New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2019 Boys soccer (through Nov. 3)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   Veteran coaches Al Ellis and Chris O'Brien compile the NYSPHSAA rankings on behalf of the N.Y. State Sportswriters Association.


Class AA    

 1   Brentwood-11                      17-0-0
 2   Baldwinsville-3                   17-0-1
 3   Shenendehowa-2                    14-3-1
 4   Massapequa-8                      14-2-1
 5   Commack-11                        17-0-1
 6   Ossining-1 *                      17-2-1
 7   Fairport-5                        13-2-2
 8   Uniondale-8                       10-2-4
 9   Smithtown West-11                 13-2-1
10   Monroe-Woodbury-9 *               11-3-3
11   Lancaster-6 *                     12-5-2
12   McQuaid-5                         14-2-1
13   Corning-4 *                        7-7-2
14   William Floyd-11                  10-3-3
15   Bethlehem-2                       13-5-1
16   Liverpool-3                       8-10-0
17   Clarence-6                        14-2-1
18   Fayetteville-Manlius-3            14-2-1
19   Albany CBA-2                      14-2-2
20   Mamaroneck-1                      17-3-0
21   Ithaca-4                          12-3-1
22   Port Washington-8                 11-3-2

Class A    

 1   Amityville-11                     17-0-0
 2   Jericho-8                         15-1-1
 3   Rye-1 *                           19-1-0
 4   Goshen-9                          15-1-2
 5   Niagara Wheatfield-6              16-1-1
 6   Pittsford Sutherland-5            17-1-1
 7   Garden City-8                     14-0-3
 8   Burnt Hills-Ballston Lake-2        9-5-4
 9   Lawrence-8                        11-1-2
10   Hauppauge-11                      10-3-4
11   Williamsville South-6             16-2-1
12   Greece Athena-5                   15-2-2
13   Sayville-11                       13-5-0
14   John Glenn-11                     13-5-0
15   Union-Endicott-4 *                10-4-2
16   Cornwall-9                         8-4-4
17   Jamesville DeWitt-3 *             13-5-1
18   Malone-10 *                       12-5-0
19   Mineola-8                         13-1-2
20   Somers-1                          17-2-0
21   Queensbury-2                      16-2-0
22   South Glens Falls-2               15-2-1

  

	
ADVERTISEMENT

Class B 1 Bath-5 19-0-0 2 Carle Place-8 * 13-2-1 3 Bronxville-1 * 14-5-1 4 Center Moriches-11 * 14-2-2 5 Schuylerville-2 * 13-7-0 6 Oneonta-4 * 16-2-0 7 Westhill-3 14-2-3 8 Skaneateles-3 14-5-0 9 Saranac-7 * 12-3-3 10 Burke Catholic-9 * 15-3-1 11 Lackawanna-6 18-3-0 12 Eden-6 14-5-1 13 Ogdensburg Free Academy-10 * 8-5-3 14 Palmyra-Macedon-5 17-2-0 15 Southampton-11 14-2-2 16 Chenango Valley-4 13-4-0 17 Hastings-1 15-5-0 18 Maryvale-6 17-2-0 19 Ichabod Crane-2 16-3-2 20 Plattsburgh-7 12-6-2 Class C 1 East Rochester-5 19-0-0 2 Rhinebeck-9 * 16-0-1 3 Voorheesville-2 * 18-1-0 4 Alexander Hamilton-1 * 14-4-0 5 Maple Grove-6 * 17-2-0 6 Lansing-4 * 14-2-2 7 Keshequa-5 19-0-0 8 Madrid-Waddington-10 * 14-3-1 9 Bishop Grimes-3 16-3-0 10 Southold-11 * 8-8-1 11 Saranac Lake-7 * 8-7-2 12 Westmorland/Oriskany-3 12-4-3 13 Lake George-2 18-1-0 14 Addison-5 16-1-0 15 Greene-4 13-2-2 16 South Lewis-3 15-2-1 17 Maple Hill-2 16-2-1 18 Turmansburg-4 14-4-1 19 Westfield/Brocton-6 18-1-0 20 S.S. Seward-9 12-4-2
ADVERTISEMENT

Class D 1 Chazy-7 * 18-0-1 2 Marathon-4 * 16-0-1 3 Lisbon-10 18-0-0 4 Poland-3 16-3-0 5 Fillmore-5 17-1-1 6 Mount Academy-9 * 14-2-0 7 Fort Ann-2 * 14-4-1 8 Harrisville-10 13-4-1 9 North Collins-6 * 9-7-0 10 Scio-5 17-2-0 11 Fabius-Popmey-3 10-6-3 12 Cherry Valley-Springfield-4 15-3-0 13 Buffalo Riverside-6 7-3-1 14 Avoca-5 16-3-0 15 Parishville-Hopkinton-10 13-3-2 16 Cincinnatus-3 15-2-2 17 Margaretville-4 15-3-0 18 South Kortright-4 17-1-0 19 Laurens-4 13-2-1 20 OESJ-2 11-6-0 * = Section Champion or Qualifier


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 11/19: Weekly New York City football recap
  • 11/19: Assorted N.Y. high school sports notes
  • 11/18: NYSPHSAA soccer finals recap
  • 11/17: Moriah rides walk-off pick 6 to semis
  • 11/17: Rauber nabs 4th cross country title
  • 11/17: Lansing boys one win from three-peat
  • 11/16: Red-hot Canandaigua in semifinals
  • 11/14: Investigation sidelines New Ro coach
  • 11/11: Weekly New York City football recap
  • 11/8: Sec. 5 revokes newspapers' credentials
  • 11/7: Cain blasts Salazar, Oregon Project
  • 11/6: Haldane girls win states opener on PKs
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com