New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 1/24: Saratoga's Chmiel wins Gatorade honor
  • 1/23: Sec. 5 will hear 'Concussion' doctor
  • 1/22: $232K pay day for ex-state golf champ
  • 1/21: Coaching great Sr. Maria Pares dies
  • 1/20: Sec. 1 & 9 cooperating on scheduling
  • 1/19: St. Francis rallies past Park in 2 OTs
  • 1/18: One player, one quarter, 28 points!
  • 1/17: Panas junior captures Gatorade honor
  • 1/17: Is 'AA' power headed to Class B?
  • 1/16: L.I. event tackles baseball injuries
  • 1/15: Two No. 1 boys teams knocked off
  • 1/14: 7-foot-7 teen makes basketball debut
  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2016 Girls soccer (through Oct. 29)
       Rob Jonas compiles weekly statewide rankings for the New York State Sportswriters Association.

    
    * = eliminated from the playoffs
    
    Class AA
    
     1 Northport-11                      17-1-1
     2 Massapequa-8                      14-1-2
     3 Monroe-Woodbury-9                 17-0-1
     4 Niskayuna-2                       15-0-3
     5 Saint Anthony's-CHSAA             15-1-0
     6 Clarence-6                        17-1-0
     7 Elmira-4                          12-2-3
     8 Smithtown West-11                 16-1-1
     9 Calhoun-8                          9-3-5
    10 Liverpool-3                       16-3-0
    11 Warwick-9                         13-2-1
    12 Sacred Heart-CHSAA                13-3-0
    13 Victor-5                          15-3-1
    14 Deer Park-11                      15-1-2
    15 Arlington-1                       16-3-0
    16 Baldwinsville-3 *                 17-1-1
    17 Fairport-5 *                      15-2-1
    18 Bethlehem-2                        9-8-2
    19 Shenendehowa-2 *                  12-4-2
    20 Williamsville North-6             12-3-1
    
      Honorable mention: Horace Greeley-1* 15-3-1, Suffern-1 13-6-0, Shaker-2* 
    14-2-1,Webster Schroeder-5* 13-3-2, Port Washington-8 7-7-1, Syosset-8 3-6-4, 
    Warwick-9 14-2-1, Commack-11 14-5-1, Ward Melville-11 14-2-1.
    
    Class A
    
     1 Jamesville-DeWitt-3               17-2-0
     2 Spencerport-5                     18-0-1
     3 Rockville Centre South Side-8     11-2-4
     4 Vestal-4                          16-1-1
     5 Grand Island-6                    17-1-0
     6 Harborfields-11                   11-1-2
     7 Islip-11                          12-1-2
     8 Goshen-9                          14-4-0
     9 Mohonasen-2                       7-10-2
    10 Pearl River-1                         NR
    11 Mount Sinai-11                    11-3-2
    12 Garden City-8                      9-4-2
    13 East Syracuse-Minoa-3*            16-3-0
    14 Averill Park-2*                   11-5-3
    15 Red Hook-9*                       16-1-1
    16 Scotia-Glenville-2*               13-1-4
    17 Somers-1*                         15-3-1
    18 Sayville-11                        6-2-2
    19 Wantagh-8                          6-4-4
    20 New Hartford-3*                   13-4-0
    
      Honorable mention: Byram Hills-1* NR, Burnt Hills-Ballston Lake-2* 8-8-2, 
    Pittsford Sutherland-5* 13-3-2, Amherst-6 14-4-1, Williamsville East-6* 
    14-4-0, Cornwall-9* 11-3-0, Massena-10 8-4-4.
    
    Class B
    
     1 Schalmont-2                       17-1-1
     2 Westhill-3                        18-1-0
     3 Chenango Forks-4                  17-0-0
     4 Newfane-6                         14-2-0
     5 Spackenkill-9                     14-1-0
     6 Wheatley-8                        10-1-4
     7 Palmyra-Macedon-5                 17-1-1
     8 Albertus Magnus-1                 13-2-3
     9 Hornell-5*                        16-1-2
    10 Catholic Central-2*               14-3-2
    11 Beekmantown-7                     14-2-0
    12 Irvington-1                       14-3-1
    13 Bronxville-1*                     15-2-1
    14 Babylon-11                        11-2-0
    15 Fredonia-6                        15-2-0 
    16 Voorheesville-2*                  17-3-0
    17 Waverly-4*                        13-3-1
    18 Schuylerville-2*                  12-1-3
    19 Clinton-3*                        16-4-0
    20 James O'Neill-9*                  14-3-0
    
      Honorable mention: Pleasantville-1 11-5-2, Lowville-3* 16-1-2, Marcellus-3* 
    13-4-0 Seton Catholic-4 10-3-0, Carle Place-8 11-4-0, Rhinebeck NR, 
    Gouverneur-10 10-5-2.
    
    Class C
     1 Port Jefferson-11                 14-1-1
     2 Lake George-2                     18-0-0
     3 Schoharie-2                       17-1-0
     4 Maple Grove-6                     17-0-0
     5 Elmira Notre Dame-4               16-2-1
     6 Little Falls-3                    18-1-1
     7 Northern Adirondack-7             14-2-1
     8 Geneseo-5                         16-3-1
     9 Haldane-1                         12-4-3
    10 Sullivan West-9                       NR
    11 Avon-5                            12-8-0
    12 Stillwater-2*                     15-2-2
    13 Watertown IHC-3*                  15-4-1
    14 Lansing-4 *                       14-3-1
    15 Allegany-Limestone-6*             15-2-0
    16 Warsaw-5*                         16-4-0
    17 Tully-3*                          16-2-1
    18 Groton-4*                         13-2-1
    19 Holland-6*                        13-4-1
    20 Sauquoit Valley-3*                14-3-1
    
      Honorable mention:, Mechanicville-2* 14-3-2, Beaver River-3* 14-4-0, Dolge-
    ville-3* 10-6-2, Addison-5* 16-1-1, Westbuck-9 NR, SS Seward-9* 10-3-0, 
    Potsdam-10 8-5-4.
    
    Class D
    
     1 Poland-3                          19-0-0
     2 South Kortright-4                 18-0-0
     3 Wheatland-Chili-5                 17-1-0
     4 Bolton-2                          14-4-0
     5 Eldred-9                          11-1-0
     6 Fort Ann-2                        13-4-0
     7 York-5                            15-3-1
     8 Hammond-10                        17-2-0
     9 North Collins-6                   13-3-1
    10 Sackets Harbor-3*                 17-2-1
    11 Oppenheim-Ephratah-St. J'ville-2* 15-3-0
    12 Keene-7*                          15-1-1
    13 Laurens-4*                        15-2-1
    14 LaFargeville-3*                   15-3-2        
    15 Fillmore-5*                       16-1-1
    
      Honorable mention: Northville-2* 10-5-1, Cincinnatus-3* 15-3-1, Arkport-5 
    11-8-1, Ellicottville-6*.
    
    
    

     
    → User tools

    Navigation
    HOME | RANKINGS | BLOG | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    This Site
    ©2017 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter