New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 1/24: Saratoga's Chmiel wins Gatorade honor
  • 1/23: Sec. 5 will hear 'Concussion' doctor
  • 1/22: $232K pay day for ex-state golf champ
  • 1/21: Coaching great Sr. Maria Pares dies
  • 1/20: Sec. 1 & 9 cooperating on scheduling
  • 1/19: St. Francis rallies past Park in 2 OTs
  • 1/18: One player, one quarter, 28 points!
  • 1/17: Panas junior captures Gatorade honor
  • 1/17: Is 'AA' power headed to Class B?
  • 1/16: L.I. event tackles baseball injuries
  • 1/15: Two No. 1 boys teams knocked off
  • 1/14: 7-foot-7 teen makes basketball debut
  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2016 Girls soccer (through Oct. 8)
       Rob Jonas compiles weekly statewide rankings for the New York State Sportswriters Association.

    
    Class AA
    
     1 Northport-11                         11-0-0
     2 Saint Anthony's-CHSAA                10-0-0
     3 Fairport-5                           12-0-1
     4 Massapequa-8                         11-1-0
     5 Shaker-2                             14-0-0
     6 Monroe-Woodbury-9                    11-0-1
     7 Deer Park-11                         11-0-1
     8 Niskayuna-2                          12-0-2
     9 Baldwinsville-3                      12-0-1
    10 Clarence-6                           12-1-0
    11 Horace Greeley-1                     10-0-1
    12 Elmira-4                             10-1-3
    13 Smithtown West-11                    11-1-0
    14 Calhoun-8                             7-3-2
    15 Liverpool-3                          12-2-0
    16 Warwick-9                            11-1-1
    17 Victor-5                             11-2-1
    18 Sacred Heart-CHSAA                    8-2-0
    19 Smithtown West-11                    11-1-0
    20 Shenendehowa-2                       10-3-1
    
      Honorable mention: Clarkstown South-1 9-3-0, Suffern-1 10-3-0, Arlington-1 
    8-2-0, Webster Schroeder-5 10-2-2, Williamsville North-6 10-3-0, Port Wash-
    ington-8 6-4-1, East Meadow-8 5-5-2, Oceanside-8 2-7-1, Commack-11 10-3-1.
    
    Class A
    
     1 Islip-11                             10-0-2
     2 Somers-1                             11-0-1
     3 Scotia-Glenville-2                   11-0-3
     4 Jamesville-DeWitt-3                  13-2-0
     5 Spencerport-5                        13-0-1
     6 Rockville Centre South Side-8         7-2-3
     7 Shoreham-Wading River-11              8-1-2
     8 Vestal-4                             12-0-1
     9 Grand Island-6                       13-1-0
    10 Harborfields-11                       9-1-2
    11 Red Hook-9                           12-0-0
    12 Williamsville East-6                 12-2-0
    13 New Hartford-3                       10-3-0
    14 Pittsford Sutherland-5               10-2-2
    15 Garden City-8                         6-3-2
    16 East Syracuse Minoa-3                11-2-0
    17 Rye-1                                 9-2-1
    18 Wantagh-8                             4-4-2
    19 Burnt Hills-Ballston Lake-2           5-6-2
    20 Mount Sinai-11                        6-3-2
    
      Honorable mention: Averill Park-2 7-5-2, Central Valley-3 9-3-0, Manhasset-8 
    4-3-5, Lynbrook-8 4-6-2.
    
    Class B
    
     1 Schalmont-2                          11-1-1
     2 Westhill-3                           12-1-0
     3 Spackenkill-9                        12-0-0
     4 Chenango Forks-4                     14-0-0
     5 Lowville-3                           12-0-2
     6 Bronxville-1                         10-1-1
     7 Newfane-6                            10-2-0
     8 Marcellus-3                          11-2-0
     9 Schuylerville-2                      11-1-1
    10 Wheatley-8                            7-1-3
    11 Palmyra-Macedon-5                    12-1-1
    12 Catholic Central-2                   10-1-2
    13 Hornell-5                            12-0-2
    14 Albertus Magnus-1                     7-2-2
    15 Beekmantown-7                        10-2-0
    16 Carle Place-8                         9-2-0
    17 Voorheesville-2                      10-2-0
    18 Mattituck-11                          8-3-1
    19 Canton-10                             8-1-3
    20 Fredonia-6                           12-2-0
    
      Honorable mention: Clinton-3 11-2-0, Tonawanda-6 10-2-0, Peru-7 9-2-1, North-
    eastern Clinton-7 9-3-1, Carle Place-8 9-2-0, Babylon-11 6-3-1.
    
    Class C
    
     1 Port Jefferson-11                     9-1-1
     2 Lake George-2                        14-0-0
     3 Addison-5                            12-0-1
     4 Schoharie-2                          14-1-0
     5 Stillwater-2                         12-0-2
     6 Maple Grove-6                        15-0-0
     7 Unatego-4                            10-1-2
     8 Bishop Ludden-3                      12-2-1
     9 Gananda-5                            11-1-2
    10 Northern Adirondack-7                 9-2-1
    11 Elmira Notre Dame-4                  13-2-0
    12 Sauquoit Valley-3                    10-2-1 
    13 S.S. Seward-9                         9-2-0
    14 Little Falls-3                       12-1-1
    15 Byron-Bergen-5                       13-2-0
    
      Honorable mention: Haldane-1 (7-3-2), Mechanicville-2 10-2-1, Beaver River-3 
    11-3-0, Tully-3 11-1-1, Cooperstown-3 10-4-0, Bainbridge-Guilford-4 9-4-1, 
    Warsaw-5 12-1-0, Allegany-Limestone-6 13-1-0.
    
    Class D
    
     1 Poland-3                             12-1-0
     2 South Kortright-4                    14-0-0
     3 Wheatland Chili-5                    13-1-0
     4 Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2  11-2-0
     5 Cincinnatus-3                        11-2-0
     6 Keene-7                              11-0-1
     7 Heuvelton-10                         11-1-0
     8 Bolton-2                             10-3-0
     9 Laurens-4                            13-1-0
    10 Wheatland-Chili-5                    13-1-0
    11 Fort Ann-2                           10-3-0
    12 Chateaugay-10                        11-1-0
    13 Fillmore-5                           13-0-1
    14 Sackets Harbor-3                     13-1-0
    15 Eldred-9                             10-1-0
    
      Honorable mention: West Canada-3 11-2-1, LaFargeville-3 11-2-1, Windham-
    Ashland-Jewitt-4 11-2-0.
    
    
    

     
    → User tools

    Navigation
    HOME | RANKINGS | BLOG | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    This Site
    ©2017 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter