New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2012-13 Boys basketball (through March 17, 2013)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

Class AA
 1. Lutheran-AIS                    24-2
 2. Christ the King-CHSAA           26-3
 3. Abraham Lincoln-PSAL            26-5
 4. Bishop Kearney-5                17-7
 5. Wings Academy-PSAL              27-4
 6. Troy-2                          20-4
 7. Thomas Jefferson-PSAL           24-6
 8. New Rochelle-1                 16-10
 9. Northport-11                    22-3
10. Bishop Loughlin-CHSAA           22-8
11. Curtis-PSAL                     26-5
12. Cardinal Hayes-CHSAA            21-8
13. Archbishop Molloy-CHSAA         19-8
14. Bayside-PSAL                    23-4
15. Webster Schroeder-5             19-2
16. Kingston-9                      18-3
17. Cardozo-PSAL                    25-5
18. Green Tech-2                    17-4
19. Mount Vernon-1                  19-2
20. Jamestown-6                     19-3
21. Albany CBA-2                    18-3
22. Archbishop Stepinac-CHSAA       20-8
23. Baldwin-8                       17-4
24. Syracuse Henninger-3            18-4
25. North Rockland-1                18-3
26. Niagara Falls-6                 17-4
27. South Shore-PSAL                22-7
28. Shaker-2                        18-3
29. Mahopac-1                       17-4
30. Deer Park-11                    17-5

  Honorable mention: Arlington 15-4, Bethlehem 17-3, Binghamton 16-4, 
Brentwood 18-3, Central Islip 15-4, Clarence 15-5, Elmont 12-6, Fairport 
16-3, Farmingdale 15-4, Fayetteville-Manlius 17-3, Fox Lane 15-5, Great 
Neck South 13-5, Greece Athena 16-6, Half Hollow Hills West 15-5, Hicks-
ville 15-5, Hilton 14-4, Irondequoit 18-3, Kenmore West 14-7, Longwood 
12-7, Newburgh Free 12-6, Penfield 13-7, F.D. Roosevelt 15-5, Scarsdale 
13-7, Smithtown West 15-5, Spring Valley 17-3, St. Raymond-CHSAA 18-11, 
Uniondale 12-9, Utica Proctor 12-9, Washingtonville13-6, William Floyd 
14-6, Williamsville North 16-4.

Class A
 1. Albany Academy-AIS              14-4
 2. Buffalo McKinley-6              22-3
 3. Burke Catholic-9                19-5
 4. Nazareth-CHSAA                  23-5
 5. Bishop Ludden-3                 20-3
 6. Canisius-MMA                    23-5
 7. Amityville-11                   21-3
 8. Scotia-Glenville-2              22-1
 9. Poughkeepsie-1                  19-3
10. Amherst-6                       20-2
11. Rochester Aquinas-5             19-3
12. John Adams-PSAL                 17-5
13. Byram Hills-1                   19-2
14. Jericho-8                       18-4
15. Pathways Prep-PSAL              23-5
16. Cardinal Spellman-CHSAA         20-5
17. Eastchester-1                   19-2
18. Rochester Charlotte-5           17-4
19. Springfield Gardens-PSAL        17-6
20. Geneva-5                        19-2
21. Maine-Endwell-4                 17-3
22. New Hartford-3                  17-4
23. Peekskill-1                     16-5
24. Harborfields-11                 15-4
25. Buffalo St. Joseph-MMA          20-6

  Honorable mention: Albertus Magnus 15-4, Bayport-Blue Point 13-7, Bed-
ford Academy-PSAL 21-5, Ben Banneker-PSAL 16-3, Buffalo Hutch Tech 13-8, 
Carthage 18-2, Chaminade 19-9, Cortland 17-3, Evander Childs-PSAL 20-5, 
Frederick Douglass-PSAL 21-6, Holy Trinity 19-7, Indian River 14-5, John-
son City 12-5, Lawrence 15-4, Malone 17-2, Manhasset St. Mary 16-8, 
Massena 12-10, McKee Tech-PSAL 20-11, New Paltz 14-3, Roslyn 17-4, 
Saugerties 15-3, Somers 14-5, Sweet Home 15-5, Tappan Zee 14-5, Wayne 
17-4, Whitesboro 13-6, Williamsville South 15-5.

Class B
 1. Watervliet-2                    18-8 **
 2. Babylon-11                      22-4
 3. Fannie Lou Hamer-PSAL           28-3
 4. Batavia-5                       18-4
 5. Olean-6                         20-2
 6. Westhill-3                      20-3
 7. Ogdensburg Free-10              21-2
 8. Marlboro-9                      15-6
 9. Msgr. Scanlan-CHSAA             17-6
10. Riverdale Country Day-AIS       20-4
11. Norwich-4                       16-5
12. Wheatley-8                      15-5
13. Our Lady of  Lourdes-1          17-6
14. Schuylerville-2                 20-2
15. Hornell-5                       19-3
16. Buffalo East-6                  15-7
17. Newcomers High-PSAL             16-3
18. Catskill-2                      19-2
19. Wellsville-5                    17-4
20. Cairo-Durham-2                  17-4
    (tie) Putnam Valley-1           18-3

** - Watervliet's record includes five forfeit losses.

  Honorable mention: Beekmantown 13-8, Briarcliff 16-4, Buffalo CSAT 
16-4, Buffalo Nichols 18-7, Cleveland Hill 17-3, Clinton 16-4, Dobbs 
Ferry 15-7, Fredonia 16-5, Highland Falls O'Neill 14-5, Lackawanna 17-4,
Lancaster St. Mary-CHSAA 19-8, Mekeel Christian 17-3, Newark 14-7, 
Potsdam 14-6, Ravena-Coeymans-Selkirk 14-6, Eleanor Roosevelt-PSAL 20-5,
Sherburne-Earlville 14-6, Skaneateles 16-6, South Jefferson 18-2, 
Southampton 15-5, Susquehanna Valley 13-4, Syracuse Academy of Science 
13-6, Whitney Point 17-4.

Class C (Final)
 1. Lake George-2                   24-2
 2. Moravia-4                       21-3
 3. Pine Plains-9                   21-3
 4. Silver Creek-6                  23-1
 5. Mynderse-5                      18-6
 6. Buffalo Middle College-6        16-6
 7. Lyons-5                         18-3
 8. Stony Brook-11                  16-5
 9. Beaver River-3                  21-2
10. Palisade Prep-1                 18-4
11. Hoosic Valley-2                 19-3
12. Mohawk-3                        20-2
13. Clyde-Savannah-5                19-3 
14. Buffalo Oracle Charter-6        19-2
15. Children's Village-1            19-2
16. Portville-6                     18-3
17. York-5                          16-5
18. Maple Grove-6                   18-2
19. Batavia Notre Dame-5            19-1
20. Watkins Glen-4                  17-3

  Honorable mention: Addison 17-3, Ausable Valley 14-5, Avon 14-8, Cal-
edonia-Mumford 17-3, Canajoharie 17-4, Elmira Notre Dame 16-4, Fabius-
Pompey 16-5, Friends Academy 12-6, Geneseo 16-4, Greenwich 15-6, Lan-
sing 14-5, Morrisville-Eaton 13-6, Naples 17-3, Odessa-Montour 15-6, 
Perry 15-6, Seward 15-4, Sidney 16-3, Thousand Islands 14-6, Tully 
17-4, Unatego 15-5, Waterville 18-2, West Canada 14-6, Wheatland-Chili 
16-4.

Class D (Final)
 1. Argyle-2                        24-0
 2. New York Mills-3                20-4
 3. Martin L. King-1                14-9
 4. University Prep-5               19-4
 5. Sherman-6                       16-6
 6. Madrid-Waddington-10            16-8
 7. Schroon Lake-7                  20-1
 8. Fillmore-5                      16-5
 9. Brocton-6                       17-2
10. St. Regis Falls-10              18-2
11. Loudonville Christian-2         19-2
12. Jasper-Troupsburg-5             16-4
13. Cincinnatus-3                   16-4
14. McGraw-3                        18-2
15. Bridgehampton-11               12-10
 
  Honorable mention: Chateaugay 14-5, Clymer 14-6, Edwards-Knox 17-3, 
Elizabethtown-Lewis 14-6 Faith Heritage 15-6, C.G. Finney 12-10, Fort 
Ann 13-6, Hammondasport 15-5, Harrisville 15-5, Houghton 13-7, Hunter-
Tannersville 15-5, Kingston Coleman 15-6, Lisbon 14-6, Lyme 15-5, Mar-
athon 10-13, Margaretville 16-3, Milford 14-5, Moriah 11-11, Morris 
18-2, Oriskany 13-7, Richfield Springs 14-3, Sackets Harbor 13-6, South
Kortright 13-6, Stamford 13-5, Whitesville 15-5.


Active Win Streaks
  Argyle 24, Watervliet 16, Buffalo McKinley 13, Bishop Kearney 12 
(10-or-more are listed). 

Unbeatens
  One left (Argyle).
 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/22: Nottingham senior lands BC full ride
  • 6/21: Ludden all-stater opts for prep school
  • 6/19: Tuohy, Watson complete N.Y. sweep
  • 6/18: 'Toga's Chmiel adds to N.Y. medal haul
  • 6/17: Lawson wins national 5,000 meters
  • 6/16: Fort Ann coach leaves after state title
  • 6/13: Monroe rolls to PSAL baseball crown
  • 6/12: Onteora's Lane wins Federation title
  • 6/11: State track and field meet recap
  • 6/11: Baseball and softball finals recaps
  • 6/11: Lacrosse: Epic Ward Melville rally
  • 6/10: R-H's Thomas ties meet LJ record
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com