New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 7/29: Massapequa wins sixth annual Kerr Cup
  • 7/28: NYSPHSAA summer meeting preview
  • 7/27: Greece soccer coach may get his job back
  • 7/24: NYSSWA all-state baseball team released
  • 7/23: 2013-14 NY school sports year in review
  • 7/22: Sec. 6 football kicking off at the Ralph
  • 7/17: Olympia basketball coach DeRooy dies
  • 7/16: Kingston's Gaines heading to prep school
  • 7/13: How not to revive a football program
  • 7/11: Transferring taken to the extreme
  • → More content
  • 7/26: NYSSWA girls cross country preview

  •  
    Search
     
     
    → Rankings
    Links to the lastest on the current season's sports are available on our new rankings page.

    As always, the rankings from previous seasons can be found in our reference section.


     
    → Help us out
       Please consider donating
    to defray our costs.

    Help us via a PayPal payment
       Using PayPal is easy.


     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2012-13 Boys basketball (through March 3, 2013)
       Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.
    
    Class AA
     1. Lutheran-AIS                 24-2
     2. Wings Academy-PSAL           27-3
     3. Curtis-PSAL                  26-4
     4. Abraham Lincoln-PSAL         24-5
     5. Christ the King-CHSAA        24-3
     6. Thomas Jefferson-PSAL        23-5
     7. Northport-11                 21-2
     8. Troy-2                       18-3
     9. Kingston-9                   18-2
    10. Green Tech-2                 17-3
    11. Cardinal Hayes-CHSAA         21-7
    12. Archbishop Molloy-CHSAA      19-8
    13. Bayside-PSAL                 23-4
    14. Bishop Kearney-5             13-7
    15. Webster Schroeder-5          19-2
    16. Jamestown-6                  19-2
    17. Cardozo-PSAL                 25-5
    18. Bishop Loughlin-CHSAA        21-7
    19. New Rochelle-1               13-9
    20. Mount Vernon-1               19-2
    21. Albany CBA-2                 18-3
    22. Baldwin-8                    17-3
    23. Syracuse Henninger-3         18-3
    24. North Rockland-1             18-3
    25. Niagara Falls-6              17-4
    26. South Shore-PSAL             21-7
    27. Shaker-2                     18-3
    28. Mahopac-1                    17-4
    29. Deer Park-11                 17-5
    30. Greece Athena-5              16-5
    
      Honorable mention: Archbishop Stepinac 19-7, Arlington 15-4, Bethlehem 
    17-3, Binghamton 14-3, Brentwood 18-3, Central Islip 15-4, Clarence 15-5, 
    Elmont 12-6, Fairport 16-3, Fayetteville-Manlius 17-3, Farmingdale 15-4, 
    Fox Lane 15-5,  Great Neck South 13-5, Half Hollow Hills West 15-5, 
    Hicksville 15-5, Hilton 14-4, Irondequoit 18-3, Kenmore West 14-7, Long-
    wood 12-7, Newburgh Free 12-6, Penfield 13-7, F.D. Roosevelt 15-5, Scars-
    dale 13-7, Smithtown West 15-5, Spring Valley 17-3, St. Raymond-CHSAA 
    18-11, Uniondale 12-9, Utica Proctor 12-9, Washingtonville 13-6, William 
    Floyd 14-6, Williamsville North 16-4.
    
    Class A
     1. Canisius-MMA                 23-4
     2. Albany Academy-AIS           14-4
     3. Bishop Ludden-3              19-2
     4. Burke Catholic-9             16-4
     5. Scotia-Glenville-2           21-0
     6. Rochester Aquinas-5          18-4
     7. Poughkeepsie-1               19-2
     8. Pathways Prep-PSAL           22-4
     9. Amityville-11                20-2
    10. Nazareth-CHSAA               22-5
    11. Amherst-6                    20-1
    12. Buffalo McKinley-6           18-3
    13. Byram Hills-1                19-2
    14. Jericho-8                    18-3
    15. Cardinal Spellman-CHSAA      20-5
    16. Bedford Academy-PSAL         19-4
    17. Eastchester-1                19-2
    18. Rochester Charlotte-5        17-4
    19. Ben Banneker-PSAL            16-2
    20. Geneva-5                     19-2
    21. Maine-Endwell-4              17-2
    22. New Hartford-3               17-4
    23. Peekskill-1                  16-5
    24. Harborfields-11              15-4
    25. St. Joseph-MMA               20-6
    
      Honorable mention: Albertus Magnus 15-4, Bayport-Blue Point 13-7, 
    Buffalo Hutch Tech 13-8, Carthage 18-2, Chaminade 19-9, Cortland 17-3, 
    Evander Childs-PSAL 11-4, Frederick Douglass-PSAL 21-5, Hicksville Holy 
    Trinity 19-7, Indian River 14-5, Washington Irving-PSAL 15-2, Johnson City 
    12-5, Lawrence 15-4, Malone 17-2, Manhasset St. Mary 16-8,  Massena 12-9, 
    New Paltz 14-3, Roslyn 17-4, Saugerties 15-3, Somers 14-5, Springfield 
    Gardens-PSAL 16-5, Sweet Home 15-5, Tappan Zee 14-5, Wayne 17-4, Whites-
    boro 13-6, Williamsville South 15-5.
    
    Class B
     1. Olean-6                      20-1
     2. Newcomers High-PSAL          15-2
     3. Watervliet-2                 14-8 **
     4. Ogdensburg Free-10           21-1
     5. Westhill-3                   19-2
     6. Babylon-11                   19-3
     7. Fannie Lou Hamer-PSAL        24-3
     8. Lancaster St. Mary-CHSAA     19-7
     9. Batavia-5                    17-3
    10. Hornell-5                    19-2
    11. Eleanor Roosevelt-PSAL       20-4
    12. Our Lady of Lourdes-1        17-5
    13. Buffalo East-6               15-6
    14. Schuylerville-2              20-2
    15. Norwich-4                    16-4
    16. Wheatley-8                   15-4
    17. Marlboro-9                   14-5
    18. Catskill-2                   19-2
    19. Wellsville-5                 17-4
    20. Cairo-Durham-2               17-4
    20. (tie) Putnam Valley-1        18-3
    
    ** - Watervliet's record includes five forfeit losses.
    
      Honorable mention: Beekmantown 13-7, Briarcliff 16-4, Buffalo CSAT 16-4, 
    Buffalo Nichols 18-7, Cleveland Hill 17-3, Clinton 16-4, Dobbs Ferry 15-7, 
    Fredonia 16-5, James I. O'Neill 14-5, Lackawanna 17-4, Mekeel Christian 
    17-3, Newark 14-7, Potsdam 14-6, Ravena-Coeymans-Selkirk 14-6, Sherburne-
    Earlville 14-6, Skaneateles 16-6, South Jefferson 18-2, Southampton 15-5, 
    Susquehanna Valley 13-4, Syracuse Academy of Science 13-6, Whitney Point 
    17-4.
    
    Class C
     1. Pine Plains-9                18-2
     2. Silver Creek-6               21-0
     3. Beaver River-3               21-1
     4. Buffalo Middle College-6     16-5
     5. Lyons-5                      18-2
     6. Lake George-2                20-2
     7. Palisade Prep-1              18-3
     8. Clyde-Savannah-5             19-2
     9. Moravia-4                    20-2
    10. Hoosic Valley-2              19-3
    11. Stony Brook-11               15-4
    12. Mohawk-3                     20-2
    13. Buffalo Oracle Charter-6     19-2
    14. Children's Village-1         19-2
    15. Mynderse-5                   16-5
    16. Portville-6                  18-3
    17. York-5                       16-5
    18. Maple Grove-6                18-2
    19. Batavia Notre Dame-5         19-1
    20. Watkins Glen-4               17-3
    
      Honorable mention: Addison 17-3, Ausable Valley 14-4, Avon 14-8, Cal-
    edonia-Mumford 17-3, Canajoharie 17-4, Elmira Notre Dame 16-4, Fabius-Pom-
    pey 16-5, Friends Academy 12-5, Geneseo 16-4, Greenwich 15-6, Lansing 14-5, 
    Morrisville-Eaton 13-6, Naples 17-3, Odessa-Montour 15-6, Perry 15-6, 
    Seward 15-4, Sidney 16-3, Thousand Islands 14-6, Tully 17-4, Unatego 15-5, 
    Waterville 18-2, West Canada 14-6, Wheatland-Chili 16-4.
    
    Class D
     1. Argyle-2                     21-0
     2. University Prep-5            17-3
     3. New York Mills-3             19-3
     4. Sherman-6                    16-5
     5. Madrid-Waddington-10         15-7
     6. John A. Coleman-9            15-5
     7. Schroon Lake-7               20-1
     8. Fillmore-5                   16-5
     9. Brocton-6                    17-2
    10. St. Regis Falls-10           18-2
    11. Loudonville Christian-2      19-2
    12. Jasper-Troupsburg-5          16-4
    13. Cincinnatus-3                16-4
    14. McGraw-3                     18-2
    15. C.G. Finney-5                12-9
    
      Honorable mention: Bridgehampton 11-9, Chateaugay 14-5, Clymer 14-6, 
    Edwards-Knox 17-3, Elizabethtown-Lewis 14-6, Faith Heritage 15-6, Fort 
    Ann 13-6, Hammondsport 15-5, Harrisville 15-5, Houghton 13-7, Hunter-
    Tannersville 15-5, Martin L. King 12-8, Lisbon 14-6, Lyme 15-5, Marathon 
    10-12, Margaretville 16-3, Milford 14-5, Moriah 11-10, Morris 18-2, 
    Oriskany 13-7, Richfield Springs 14-3, Sackets Harbor 13-6, South 
    Kortright 13-6, Stamford 13-5, Whitesville 15-5.
    
    Active Win Streaks:
      Argyle 21, Scotia-Glenville 21, Silver Creek 21, Amherst 19, Beaver 
    River 17, Ogdensburg Free 17, Wings Academy-PSAL 16, Amityville 15, Pine 
    Plains 15, Syracuse Westhill 13, Kingston 12, Maine-Endwell 12, Moravia 
    11, Olean 11, Poughkeepsie 11. (10-or-more are listed).
    
    NYS Boys Basketball Unbeatens:
     Scotia-Glenville-2 (A), Silver Creek-6 (C), Argyle-2 (D).
    
    
    
      
    


    This Site
    2012 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       We tweet often during the H.S. sports season as well as when news is happening:

    Follow the NYSSWA on Twitter