New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 11/26: BCANY to induct 9 into hall of fame
  • 11/24: Maine-Endwell pushes win streak to 50
  • 11/23: Newburgh edges Shen 20-19 in overtime
  • 11/22: Queensbury books return to the Dome
  • 11/21: Sayville, Syosset win sectional finals
  • 11/20: CHSAA football final moved to Dec. 6
  • 11/19: Two football semis being pushed back
  • 11/18: Bergtraum hasn't named next coach yet
  • 11/17: Soccer, volleyball, field hockey recaps
  • 11/16: Sections 2, 9 finish football sweeps
  • → More content
  • 11/12: Mark Adair's WNY football weekly
  • 7/29: Massapequa wins sixth annual Kerr Cup
  • 7/23: 2013-14 NY school sports year in review

  •  
    Search
     
     
    → Rankings
    Links to the lastest on the current season's sports are available on our new rankings page.

    As always, the rankings from previous seasons can be found in our reference section.


     
    → Help us out
       Please consider donating
    to defray our costs.

    Help us via a PayPal payment
       Using PayPal is easy.


     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2012-13 Boys basketball (through Feb. 10, 2013)
       Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.
    
    Class AA
     1. Long Island Lutheran-AIS       18-2
     2. Christ the King-CHSAA          19-2
     3. Wings Academy-PSAL             22-3
     4. Thomas Jefferson-PSAL          18-4
     5. Mount Vernon-1                 16-1
     6. Curtis-PSAL                    23-4
     7. Abraham Lincoln-PSAL           19-4
     8. Webster Schroeder-5            16-1
     9. Albany CBA-2                   16-2
    10. Cardozo-PSAL                   21-3
    11. Fairport-5                     14-2
    12. North Rockland-1               16-2
    13. Northport-11                   17-1
    14. Archbishop Molloy-CHSAA        16-6
    15. South Shore-PSAL               21-5
    16. Troy-2                         13-3
    17. Bishop Loughlin-CHSAA          16-4
    18. Bayside-PSAL                   18-3
    19. Niagara Falls-6                13-3
    20. Spring Valley-1                16-2
    21. Kingston-9                     13-2
    22. Fayetteville-Manlius-3         15-2
    23. Brentwood-11                   16-2
    24. Green Tech-2                   12-3
    25. Shaker-2                       15-2
    26. Mahopac-1                      14-3
    27. Farmingdale-8                  12-3
    28. Irondequoit-5                  14-2
    29. Jamestown-6                    14-2
    30. Baldwin-8                      13-3
    
      Honorable mention: Arlington 13-3, Bethlehem 14-2, Binghamton 11-3, 
    Bishop Kearney 9-7, Calhoun 10-4, Cardinal Hayes-CHSAA 16-6, Central 
    Islip 15-3, Clarence 13-4, Deer Park 14-4, Freeport 11-4, Great Neck 
    South 12-3, Greece Athena 11-5, Half Hollow Hills West 13-4, Hicksville 
    12-4, Hilton 13-3, Liverpool 10-6, Middletown 9-6, Newburgh Free 8-5, 
    Newfield (L.I.) 13-5, Riverhead 15-3, Rochester McQuaid 11-4, F.D. 
    Roosevelt 13-2, Scarsdale 12-5, Smithtown West 14-4, St. Raymond-CHSAA 
    14-8, Syracuse Henninger 13-3, Syracuse Nottingham 12-4, White Plains 
    Stepinac 15-6, William Floyd 13-5, Williamsville North 13-3.
    
    Class A
     1. Buffalo Canisius-MMA           17-4
     2. Byram Hills-1                  16-1
     3. Washington Irving-PSAL         15-0
     4. Albany Academy-2               12-3
     5. Bishop Ludden-3                15-2
     6. Burke Catholic-9               11-4
     7. Scotia-Glenville-2             17-0
     8. Buffalo St. Joseph-MMA         17-4
     9. Rochester Aquinas-5            12-4
    10. Pathways Prep-PSAL             18-3
    11. Amityville-11                  16-2
    12. Ben Banneker-PSAL              15-1
    13. Geneva-5                       15-1
    14. Amherst-6                      14-1
    15. Lawrence-8                     13-2
    16. Cortland-3                     16-1
    17. Harborfields-11                13-3
    18. Poughkeepsie-1                 15-2
    19. Nazareth-CHSAA                 17-5
    20. Evander Childs-PSAL            18-2
    21. Rochester Charlotte-5          13-3
    22. Buffalo McKinley-6             12-3
    23. Carthage-3                     17-1
    24. Bedford Academy-PSAL           17-3
    25. Springfield Gardens-PSAL       15-4
    
      Honorable mention: Albertus Magnus 14-4, Bayport-Blue Point 12-6, 
    Bethpage 11-4, Bishop Kellenberg 11-7, Bishop Timon 10-10, Cardinal 
    Spellman-CHSAA 15-4, Chaminade 15-5, Cornwall 10-3, Eastchester 
    15-1, Hewlett 10-4, Hicksville Holy Trinity 14-5, Indian River 13-5, 
    Jericho 13-3, Johnson City 11-3, Maine-Endwell 13-2, Malone 17-1, 
    Manhasset St. Mary 14-5, Mineola 11-4, New Hartford 14-3, New Paltz 
    12-1, Peekskill 12-4, Roslyn 13-3, Saugerties 12-2, Seaford 11-4, 
    Sweet Home 13-3, Tappan Zee 11-5, Wayne 14-2, West Hempstead 13-3, 
    Whitesboro 12-5.
    
    Class B
     1. Olean-6                        16-1
     2. Fannie Lou Hamer-PSAL          21-0
     3. Newcomers High-PSAL            14-2
     4. Eleanor Roosevelt-PSAL         16-2
     5. Watervliet-2                    8-8 **
     6. Ogdensburg Free-10             17-1
     7. Buffalo Nichols-CHSAA          15-5
     8. Westhill-3                     16-2
     9. Schuylerville-2                16-1
    10. Susquehanna Valley-4           12-1
    11. Cleveland Hill-6               14-1
    12. Putnam Valley-1                16-2
    13. Babylon-11                     16-2
    14. Batavia-5                      13-2
    15. Wellsville-5                   15-3
    16. Briarcliff-1                   15-3
    17. Mekeel Christian-2             14-2
    18. Hornell-5                      15-1
    19. Catskill-2                     16-1
    20. Our Lady of Lourdes-1          13-5
    
    ** - Watervliet's record includes five forfeit losses.
    
      Honorable mention: Buffalo CSAT 13-3, Buffalo East 11-5, Cairo-Durham 
    14-3, Cazenovia 11-6, Clinton 13-3, Collegiate-AIS 12-6, Highland Falls 
    O'Neill 11-4, Ilion 11-6, Lackawanna 13-3, Lancaster St. Mary 15-6, 
    Marlboro 10-4, Newark 12-4, Norwich 14-3, Oyster Bay 13-3, Pawling 12-5, 
    Phoenix 11-6, Potsdam 12-5, Ravena-Coeymans-Selkirk 13-4, Sherburne-
    Earlville 13-5, Skaneateles 11-5, South Jefferson 16-1, Southampton 14-4, 
    Sullivan West 9-4, Syracuse Academy of Science 11-5, Wheatley 13-3, Whitney 
    Point 14-2.
    
    Class C
     1. Pine Plains-9                  12-2
     2. Silver Creek-6                 17-0
     3. Maple Grove-6                  16-1
     4. Hoosic Valley-2                16-2
     5. Beaver River-3                 17-1
     6. Batavia Notre Dame-5           16-0
     7. Mohawk-3                       16-1
     8. Clyde-Savannah-5               16-1
     9. Buffalo Middle College-6       11-5
    10. Buffalo Oracle Charter-6       17-1
    11. Lake George-2                  16-1
    12. Sidney-4                       16-1
    13. Addison-5                      15-1
    14. Moravia-4                      13-2
    15. Lyons-5                        13-2
    16. Palisade Prep-1                15-3
    17. Geneseo-5                      15-2
    18. Stony Brook-11                 14-3
    19. Watkins Glen-4                 13-2
    20. Caledonia-Mumford-5            15-2
    
      Honorable mention: Alexander 13-4, Ausable Valley 10-4, Canajoharie 14-2, 
    Cooperstown 10-6, Cuba-Rushford 10-4, Elmira Notre Dame 14-3, Fabius-Pompey 
    13-4, Friends Academy 11-5, Greenport 11-5, Greenwich 12-5, Lansing 12-2, 
    Morrisville-Eaton 12-5, Naples 14-2, Odessa-Montour 13-4, Perry 13-4, 
    Schoharie 12-4, Seneca Falls Mynderse 11-5, Seward 11-3, Thousand Islands 
    13-5, Tully 14-3, Waterville 16-1, West Canada 12-5, Wheatland-Chili 14-2, 
    York 14-3.
    
    Class D
     1. Argyle-2                       16-0
     2. Children's Village-1           17-1
     3. University Prep-5              12-3
     4. Schroon Lake-7                 16-0
     5. Loudonville Christian-2        16-1
     6. New York Mills-3               15-2
     7. Morris-4                       14-1
     8. Jasper-Troupsburg-5            14-3
     9. Sherman-6                      12-4
    10. Chateaugay-10                  14-4
    11. St. Regis Falls-10             16-1
    12. Fillmore-5                     13-3
    13. Edwards-Knox-10                16-2
    14. McGraw-3                       17-1
    15. Brocton-6                      13-3
    
      Honorable mention: Chapel Field 9-5, Cincinnatus 12-3, Clymer 10-5, 
    Elizabethtown-Lewis 12-4, Faith Heritage 12-5, C.G. Finney 10-5, Fort 
    Ann 12-5, Hammondsport 13-4, Harrisville 13-4, Hunter-Tannersville 12-4, 
    Lyme 13-4, Margaretville 15-2, Milford 11-3, North Warren 12-5, Oriskany 
    11-5, Richfield Springs 12-2, Sackets Harbor 12-5, Scio 11-5, South 
    Kortright 13-3, Stamford 13-3, Webster Christian 9-6, Whitesville 12-4.
    
    Active Win Streaks:
      Fannie Lou Hamer-PSAL 21, Scotia-Glenville 17, Silver Creek 17, Schroon 
    Lake 16, Batavia Notre Dame 16, Sidney 16, Schuylerville 16, Argyle 16, 
    Beaver River 15, Carthage 15, Mohawk 15, Washington Irving-PSAL 15, Mekeel 
    Christian 14, McGraw 14, Mahopac 12, Webster Schroeder 11, Wings Academy-
    PSAL 11, Bedford Academy-PSAL 10. (10-or-more are listed).
    
    Remaining Unbeatens
      2 in Class A, 1 in Class B, 2 in Class C, 2 in Class D.
    
      
    


    This Site
    2012 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       We tweet often during the H.S. sports season as well as when news is happening:

    Follow the NYSSWA on Twitter