New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 8/26: What's going on with Tuckahoe football?
  • 8/22: Felony charge for JJEF softball coach
  • 8/21: Late change: Holt will enroll at Indiana
  • 8/19: New job for scorned Greece Athena coach
  • 8/14: Tragedy for Georgia football player
  • 8/9: Mignano retires as S-WR baseball coach
  • 8/6: Big schools wary of social media misfits
  • 8/5: Ex-grid star agrees to 20-year sentence
  • 8/2: Preston gives up soccer, will keep hoops
  • 7/31: Sections can opt-in for 19th hoops game
  • → More content
  • 7/29: Massapequa wins sixth annual Kerr Cup
  • 7/26: NYSSWA girls cross country preview
  • 7/23: 2013-14 NY school sports year in review

  •  
    Search
     
     
    → Rankings
    Links to the lastest on the current season's sports are available on our new rankings page.

    As always, the rankings from previous seasons can be found in our reference section.


     
    → Help us out
       Please consider donating
    to defray our costs.

    Help us via a PayPal payment
       Using PayPal is easy.


     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2012-13 Boys basketball (through Jan. 27, 2013)
       Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.
    
    Class AA
     1. Lutheran-AIS                 16-2
     2. Fairport-5                   13-0
     3. Abraham Lincoln-PSAL         16-3
     4. Niagara Falls-6              10-1
     5. South Shore-PSAL             18-3
     6. Mount Vernon-1               11-1
     7. Wings Academy-PSAL           17-3
     8. Christ the King-CHSAA        14-2
     9. Troy-2                       12-2
    10. Thomas Jefferson-PSAL        15-4
    11. Curtis-PSAL                  21-4
    12. Albany CBA-2                 12-2
    13. St. Raymond-CHSAA            14-4
    14. Bayside-PSAL                 16-2
    15. Archbishop Molloy-CHSAA      14-5
    16. Spring Valley-1              11-1
    17. Bishop Loughlin-CHSAA        13-3
    18. Brentwood-11                 13-1
    19. Archbishop Stepinac-CHSAA    12-5
    20. Cardozo-PSAL                 16-3
    21. Green Tech-2                 11-2
    22. Williamsville North-6        11-2
    23. North Rockland-1             12-1
    24. Northport-11                 13-1
    25. Webster Schroeder-5          13-1
    26. Kingston-9                   10-2
    27. Fayetteville-Manlius-3       11-2
    28. Cardinal Hayes-CHSAA         13-5
    29. Shaker-2                     11-2
    30. Deer Park-11                 11-3
    
      Honorable mention: Arlington 11-2, Baldwin 10-3, Bethlehem 11-2, Binghamton
    9-2, Bishop Kearney 6-6, Calhoun 8-3, Central Islip 13-2, Clarence 10-4, 
    Farmingdale 10-3, Freeport 10-3, Great Neck South 10-2, Greece Athena 10-3, 
    Half Hollow Hills West 9-4, Hicksville 10-3, Hilton 10-3, Irondequoit 11-2, 
    Jamestown 11-2, Kenmore West 9-4, Liverpool 9-4, Mahopac 9-3, Newburgh Free 
    7-3, Riverhead 11-3, Rochester McQuaid 11-3, F.D. Roosevelt 9-2, Scarsdale 
    10-2, Smithtown West 11-3, Syracuse Henninger 10-2, Syracuse Nottingham 9-4. 
    
    Class A
     1. Albany Academy-2             11-2
     2. Byram Hills-1                12-1
     3. Canisius-MMA                 11-3
     4. Geneva-5                     12-0
     5. Bishop Ludden-3              14-2
     6. Washington Irving-PSAL       13-0
     7. Burke Catholic-9              7-3
     8. Scotia-Glenville-2           13-0
     9. Buffalo St. Joseph-MMA       13-4
    10. Pathways Prep-PSAL           14-3
    11. Cardinal Spellman-CHSAA      12-3
    12. Amityville-11                11-2
    13. Manhasset St. Mary-CHSAA     12-4
    14. Ben Banneker-PSAL            12-1
    15. Amherst-6                    12-1
    16. Lawrence-8                   10-2
    17. Rochester Aquinas-5           9-4
    18. Cortland-3                   13-1
    19. Harborfields-11               9-3
    20. Holy Trinity-CHSAA           13-4
    21. Poughkeepsie-1               10-2
    22. Albertus Magnus-1            12-2
    23. Rochester Charlotte-5         9-3
    24. Carthage-3                   14-1
    25. Springfield Gardens-PSAL     12-3
    
      Honorable mention: Bayport-Blue Point 11-4, Bethpage 8-4, Bishop 
    Kellenberg 10-5, Bishop Timon 9-6, Buffalo McKinley 9-3, Chaminade 12-5,
    Evander Childs-PSAL 14-1, Cornwall 7-3, Eastchester 13-1, Indian River 
    11-4, Jericho 10-3, Johnson City 11-3, Maine-Endwell 11-2, Mineola 9-3, 
    Nazareth-CHSAA 13-4, New Hartford 13-2, New Paltz 10-1, Peekskill 10-3, 
    Roslyn 9-3, Saugerties 10-1, Sweet Home 11-2, Wayne 12-1, West Hempstead 
    10-3, Whitesboro 9-3.
     
    Class B
     1. Olean-6                      12-1
     2. Fannie Lou Hamer-PSAL        16-0
     3, Buffalo Nichols-CHSAA        13-3
     4. Newcomers High-PSAL          10-1
     5. Susquehanna Valley-4         10-0
     6. Watervliet-2                  7-7 **
     7. Eleanor Roosevelt-PSAL       11-1
     8. Ogdensburg Free-10           12-1
     9. Poughkeepsie Lourdes-1        9-3
    10. Briarcliff-1                 11-2
    11. Westhill-3                   12-2
    12. Schuylerville-2              12-1
    13. Cleveland Hill-6             11-1
    14. Collegiate-AIS               10-4
    15. Marlboro-9                    9-2
    16. Batavia-5                    10-1
    17. Wellsville-5                 11-3
    18. Putnam Valley-1              11-2
    19. Hornell-5                    10-1
    20. Southampton-11               12-2
    20. (tie) Catskill-2             13-1
    
    ** - Record includes five forfeit losses.
    
      Honorable mention: Babylon 12-2, Bishop Grimes 9-5, Buffalo CSAT 9-3, 
    Buffalo East 9-4, Cairo-Durham 11-3, Cazenovia 9-5, Clinton 11-3, Cohoes
    8-4, Highland Falls O'Neill 9-2, Ilion 10-4, Lackawanna 11-2, Lancaster 
    St. Mary 10-6, Mekeel Christian 11-2, Northeastern Clinton 11-2, Norwich
    9-3, Oyster Bay 9-3, Pawling 8-4, Phoenix 9-5, Potsdam 9-4, Ravena-
    Coeymans-Selkirk 9-4, Sherburne-Earlville 10-5, Skaneateles 10-4, South 
    Jefferson 14-1, Spackenkill 6-3, Syracuse Academy of Science 9-5, Wheatley
    10-2, Whitney Point 10-2.
    
    Class C
     1. Pine Plains-9                10-2
     2. Silver Creek-6               13-0
     3. Hoosic Valley-2              13-1
     4. Buffalo Middle College-6      8-3
     5. Maple Grove-6                11-1
     6. Beaver River-3               15-1
     7. Batavia Notre Dame-5         13-0
     8. Mohawk-3                     14-1
     9. Elmira Notre Dame-4          13-1
    10. Clyde-Savannah-5             12-1
    11. Caledonia-Mumford-5          12-1
    12. Stony Brook-11               11-1
    13. Lyons-5                      11-1
    14. Buffalo Oracle Charter-6     14-1
    15. Lake George-2                12-1
    16. Lansing-4                     9-1
    17. Sidney-4                     12-1
    18. Addison-5                    12-1
    19. Moravia-4                    10-2
    20. Palisade Prep-1              10-2
    
      Honorable mention: Alexander 9-4, Ausable Valley 9-4, Canajoharie 12-2, 
    Cuba-Rushford 9-4, Fabius-Pompey 11-3, Friends Academy 6-5, Geneseo 10-2, 
    Greenwich 10-4, Honeoye 9-4, Morrisville-Eaton 9-4, Odessa-Montour 11-3, 
    Perry 10-3, Port Byron 9-5, Schoharie 10-3, Thousand Islands 11-4, Tri-
    Valley 8-3, Tully 13-3, Waterville 12-1, Watkins Glen 10-2, West Canada 
    11-4, Wheatland-Chili 10-2, York 11-2.
    
    Class D
     1. Argyle-2                     13-0
     2. New York Mills-3             12-1
     3. Children's Village-1         11-1
     4. University Prep-5            11-2
     5. Schroon Lake-7               13-0
     6. Fillmore-5                   10-2
     7. North Warren-2               10-2
     8. Lyme-3                       12-3
     9. Sherman-6                    11-3
    10. Loudonville Christian-2      13-1
    11. Morris-4                     11-1
    12. Jasper-Troupsburg-5          10-3
    13. Webster Christian-5           7-4
    14. Chateaugay-10                10-4
    15. St. Regis Falls-10           13-1
    
      Honorable mention: Brocton 11-1, Cincinnatus 9-2, Clymer 8-4, Edwards-Knox 
    12-2, Elizabethtown-Lewis 11-3, Faith Heritage 10-5, Fort Ann 9-4, 
    Hammondsport 12-3, Harrisville 11-3, Hunter-Tannersville 11-2, Lima Christian 
    9-4, Margaretville 12-1, McGraw 14-1, Oriskany 9-5, Richfield Springs 10-2, 
    Rome Catholic 9-5, Scio 10-3, South Kortright 10-3, Stamford 11-3, Whitesville
    9-4.
     
    
    Active Win Streaks:
     
    Fannie Lou Hamer-PSAL 16, Washington Irving-PSAL 13, Batavia Notre Dame 13, 
    Argyle 13, Fairport 13, Mohawk 13, Scotia-Glenville 13, Silver Creek 13, 
    Schroon Lake 13, Geneva 12, Carthage 12, Beaver River 12, New York Mills 11, 
    Susquehanna Valley 10. (10-or-more are listed)
     
    Remaining Unbeatens: 
      1 in Class AA, 3 in Class A, 2 in Class B, 2 in Class C, 2 in Class D.
     
    
    


    This Site
    2012 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       We tweet often during the H.S. sports season as well as when news is happening:

    Follow the NYSSWA on Twitter