New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 11/23: Newburgh edges Shen 20-19 in overtime
  • 11/22: Queensbury books return to the Dome
  • 11/21: Sayville, Syosset win sectional finals
  • 11/20: CHSAA football final moved to Dec. 6
  • 11/19: Two football semis being pushed back
  • 11/18: Bergtraum hasn't named next coach yet
  • 11/17: Soccer, volleyball, field hockey recaps
  • 11/16: Sections 2, 9 finish football sweeps
  • 11/15: Boys, girls soccer semifinals recaps
  • 11/15: Volleyball, field hockey and XC recaps
  • → More content
  • 11/12: Mark Adair's WNY football weekly
  • 7/29: Massapequa wins sixth annual Kerr Cup
  • 7/23: 2013-14 NY school sports year in review

  •  
    Search
     
     
    → Rankings
    Links to the lastest on the current season's sports are available on our new rankings page.

    As always, the rankings from previous seasons can be found in our reference section.


     
    → Help us out
       Please consider donating
    to defray our costs.

    Help us via a PayPal payment
       Using PayPal is easy.


     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2012-13 Boys basketball (through Jan. 20, 2013)
       Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.
    
    Class AA
     1. Lutheran-AIS                    13-1
     2. Fairport-5                      12-0
     3. Abraham Lincoln-PSAL            16-3
     4. Niagara Falls-6                  9-1
     5. South Shore-PSAL                17-3
     6. Mount Vernon-1                   8-1
     7. Wings Academy-PSAL              16-3
     8. Bayside-PSAL                    16-1
     9. Cardozo-PSAL                    15-2
    10. Archbishop Molloy-CHSAA         12-4
    11. Christ the King-CHSAA           12-2
    12. Troy-2                          10-2
    13. Central Islip-11                11-1
    14. Jefferson-PSAL                  14-4
    15. Bishop Loughlin-CHSAA           12-2
    16. Bethlehem-2                     11-1
    17. Albany CBA-2                    11-2
    18. Curtis-PSAL                     18-4
    19. Archbishop Stepinac-CHSAA       11-3
    20. Cardinal Hayes-CHSAA            12-4
    21. Spring Valley-1                  7-1
    22. Green Tech-2                     9-1
    23. Williamsville North-6           10-2
    24. Jamestown-6                      9-1
    25. North Rockland-1                10-1
    26. Northport-11                    12-1
    27. Webster Schroeder-5             11-1
    28. Kingston-9                       9-2
    29. Fayetteville-Manlius-3          10-2
    30. Brentwood-11                    11-1
    
      Honorable mention: Arlington 10-2, Baldwin 8-3, Bay Shore 8-4, Binghamton 8-2,
    Bishop Kearney 6-5, Clarence 10-3, Clarkstown South 6-3, Deer Park 8-3, 
    Farmingdale 9-2, Freeport 8-3, Great Neck South 9-2, Greece Athena 9-3, Half 
    Hollow Hills West 8-2, Hicksville 8-2, Hilton 9-3, Irondequoit 9-1, Kenmore West 
    9-3, Kings Park 10-4, Liverpool 8-3, Mahopac 8-2, Newburgh Free 7-2, North 
    Babylon 8-4, Oswego 7-3, Riverhead 9-3, Rochester McQuaid 10-3, F.D. Roosevelt 
    9-2, Shaker 10-2, Syracuse Henninger 8-2, Syracuse Nottingham 7-3, Warwick Valley 
    7-3.
    
    Class A
     1. Bishop Ludden-3                 11-1
     2. Byram Hills-1                   10-1
     3. Canisius-MMA                    11-3
     4. Geneva-5                        11-0
     5. Albany Academy-AIS               9-2
     6. Washington Irving-PSAL          13-0
     7. Burke Catholic-9                 6-3
     8. Scotia-Glenville-2              12-0
     9. Nazareth-CHSAA                  11-3
    10. Peekskill-1                      7-2
    11. Ben Banneker-PSAL               12-0
    12. Buffalo St. Joseph-MMA          12-4
    13. Manhasset St. Mary-CHSAA        11-4
    14. Pathways Prep-PSAL              13-3
    15. Buffalo McKinley-6               9-2
    16. Cardinal Spellman-CHSAA         10-3
    17. Amherst-6                       11-1
    18. Cortland-3                      13-1
    19. Rochester Charlotte-5            9-2
    20. Holy Trinity-CHSAA              13-4
    21. Amityville-11                    9-2
    22. Poughkeepsie-1                   7-2
    23. Albertus Magnus-1               10-3
    24. Carthage-3                      13-1
    25. Springfield Gardens-PSAL        12-3
    
      Honorable mention: Bayport-Blue Point 10-3, Bethpage 8-3, Bishop Kellenberg 
    8-4, Bishop Timon 7-6, Buffalo South Park 10-3, Chaminade 9-5, Evander Childs-
    PSAL 14-1, Cornwall 7-3, Harborfields 7-3, Jericho 9-3, Johnson City 10-2, 
    Lawrence 9-2, Maine-Endwell 10-2, Malone 13-1, New Hartford 12-2, New Paltz 9-1, 
    Rochester Aquinas 8-4, Roslyn 8-3, Saugerties 9-1, Sweet Home 10-2, Waverly 8-3, 
    Wayne 11-1, Whitesboro 9-3.
    
    Class B
     1. Olean-6                         11-1
     2. Fannie Lou Hamer-PSAL           14-0
     3. Buffalo Nichols-CHSAA           11-3
     4. Hornell-5                       10-0
     5. Newcomers High-PSAL             10-1
     6. Eleanor Roosevelt-PSAL          11-0
     7. Susquehanna Valley-4             9-0
     8. Watervliet-2                     5-7 **
     9. Ogdensburg Free-10              11-1
    10. Poughkeepsie Lourdes-1           9-3
    11. Marlboro-9                       9-1
    12. Briarcliff-1                    11-2
    13. Westhill-3                      11-2
    14. Schuylerville-2                 10-1
    15. Cleveland Hill-6                11-1
    16. Southampton-11                  10-1
    17. Batavia-5                       10-1
    18. Cairo-Durham-2                  11-2
    19. Putnam Valley-1                 11-2
    20. Catskill-2                      13-1
    (tie) James I. O'Neill-9             9-1
    
      (Watervliet forfeited five games on Jan. 4 over a player eligibility
    determination. The impact of that individual's loss does not affect 
    Watervliet's status as a highly regarded Section 2 contender.)
    
      Honorable mention: Babylon 9-2, Beekmantown 8-3, Bishop Grimes 8-4, Buffalo 
    CSAT 7-3, Buffalo East 9-4, Clinton 10-3, Cohoes 7-4, Collegiate-AIS 8-4, Ilion 
    8-4, Lackawanna 9-2, Lancaster St. Mary 9-4, Mekeel Christian 9-2, Northeastern 
    Clinton 10-2, Norwich 9-3, Oyster Bay 8-3, Pawling 8-4, Phoenix 9-4, Potsdam 7-4, 
    Ravena-Coeymans-Selkirk 8-3, Sherburne-Earlville 10-4, South Jefferson 12-1, 
    Spackenkill 6-3, Syracuse Academy of Science 9-4, Wellsville 9-3, Wheatley 9-2.
    
    Class C
     1. Pine Plains-9                    9-2
     2. Silver Creek-6                  11-0
     3. Hoosic Valley-2                 12-1
     4. Buffalo Middle College-6         8-3
     5. Maple Grove-6                   10-1
     6. Elmira Notre Dame-4             12-0
     7. Beaver River-3                  14-1
     8. Batavia Notre Dame-5            12-0
     9. Mohawk-3                        13-1
    10. Clyde-Savannah-5                11-1
    11. Caledonia-Mumford-5             11-1
    12. Stony Brook-11                   9-1
    13. Lyons-5                         10-1
    14. Moravia-4                       10-1
    15. Thousand Islands-3              11-2
    16. Lake George-2                   11-1
    17. Lansing-4                        8-1
    18. Palisade Prep-1                  9-1
    19. Sidney-4                        11-1
    20. Addison-5                       10-1
    
      Honorable mention: Alexander 9-3, Ausable Valley 8-4, Berne-Knox-Westerlo 
    8-5, Buffalo Oracle Charter 12-1, Canajoharie 11-2, Cuba-Rushford 9-3, 
    Fabius-Pompey 10-2, Friends Academy 6-4, Geneseo 10-1, Greenwich 9-4, Honeoye 
    9-3, Morrisville-Eaton 8-3, Naples 8-1, Odessa-Montour 10-3, Perry 9-3, 
    Schoharie 8-3, Stillwater 7-4, Tri-Valley 8-3, Tully 11-3, Waterville 10-1, 
    Watkins Glen 9-2, West Canada 10-4, Wheatland-Chili 10-2, York 10-2.
    
    Class D
     1. Argyle-2                        12-0
     2. New York Mills-3                11-1
     3. University Prep-5               10-1
     4. Children's Village-1            10-1
     5. Schroon Lake-7                  11-0
     6. Fillmore-5                       9-2
     7. North Warren-2                   9-2
     8. Lyme-3                          11-3
     9. Sherman-6                        7-3
    10. Loudonville Christian-2         11-1
    11. Webster Christian-5              7-3
    12. Morris-4                         9-1
    13. Jasper-Troupsburg-5              8-2
    14. Chateaugay-10                    9-3
    15. St. Regis Falls-10              12-1
    
      Honorable mention: Cincinnatus 8-2, Clymer 8-4, Edwards-Knox 11-2, 
    Elizabethtown-Lewis 9-3, Fort Ann 8-4, Hammondsport 10-2, Harrisville 10-3, 
    Houghton 6-3, Hunter-Tannersville 8-2, Margaretville 11-1, McGraw 12-1, 
    Richfield Springs 9-2, Rome Catholic 9-4, Scio 10-3.
    
    
    Active winning streaks
      Fannie Lou Hamer-PSAL 14, Washington Irving-PSAL 13, Ben Banneker-PSAL 12, 
    Batavia Notre Dame 12, Carthage 12, Elmira Notre Dame 12, Fairport 12, Argyle 
    12, Scotia-Glenville 12, Eleanor Roosevelt-PSAL 11, Lutheran 11, Geneva 11, 
    Schroon Lake 11, Silver Creek 11, Hornell 10, New York Mills 10. (10-or-more 
    are listed).
    
    
    


    This Site
    2012 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       We tweet often during the H.S. sports season as well as when news is happening:

    Follow the NYSSWA on Twitter