New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

 

Thursday, March 12, 2015: Boys basketball posteseason update

   Leading off today: The New York State Sportswriters Association's Steve Grandin has compiled this update of the New York boys basketball postseason through Wednesday's contests:

	
	
SECTION 1

CLASS AA
Semifinals
Mount Vernon 84, Saunders 74
Clarkstown South 61, Arlington 59
Championship
Mount Vernon 78, Clarkstown South 67

CLASS A
Semifinals
Byram Hills 44, Somers 34
Spring Valley 69, Tappan Zee 59
Championship
Spring Valley 75, Byram Hills 41

CLASS B
First Round
Semifinals
Briarcliff 33, Irvington 32
Woodlands 68, Putnam Valley 56
Championship
Woodlands 56, Briarcliff 50

CLASS C
Semifinals
Tuckahoe 61, Alexander Hamilton 54
Haldane 61, Solomon Schechter 17
Championship
Haldane 52, Tuckahoe 45

CLASS D
Semifinals
Martin Luther King 78, Children's Vil. 59
Clark Academy 63, Biondi 31
Championship
Clark Acad. 52, Martin Luther King 47


SECTION 2

CLASS AA
Semifinals
Shenendehowa 68, Catholic Central 48
Guilderland 68, Green Tech 62 (OT)
Championship
Shenendehowa 47, Guilderland 42

CLASS A
Semifinals
Scotia-Glenville 73, Amsterdam 51
Troy 72, Averill Park 49
Championship
Scotia-Glenville 54, Troy 43

CLASS B
Semifinals
Schalmont 58, Voorheesville 53
Hoosick Falls 56, Ravena-Coey-Selki 30
Championship
Hoosick Falls 38, Schalmont 46

CLASS C
Quarterfinals
Semifinals
Lake George 56, Hoosic Valley 47
Waterford-Halfmoon 49, Greenwich 32
Championship
Lake George 60, Waterford-Halfmn 28

CLASS D
Semifinals
Germantown 67, Argyle 63
Fort Ann 50, North Warren 44
Championship
Germantown 76, Fort Ann 65 (OT)


SECTION 3

CLASS AA
Semifinals
Henninger 43, Proctor 42
Bishop Ludden 60, Nottingham 51 (OT)
Championship
Henninger 59, Bishop Ludden 51

CLASS A
Semifinals
Carthage 77, Jamesville-DeWitt 70
Christian Bros. Acad. 58, Whitesboro 46
Championship
CBA 69, Jamesville-DeWitt 46

CLASS B
Semifinals
Westhill 74, Cazenovia 38
Acad. of Science 75, Sherburne-Earl. 56
Championship
Westhill 66, Academy of Science 43

CLASS C
Semifinals
Waterville 42, Onondaga 32
Immaculate Heart 52, Sandy Creek 38
Championship
Waterville 53, Immaculate Heart 50

CLASS D
Semifinals
Sackets Harbor 77, McGraw 65
New York Mills 50, Oriskany 47
Championship
New York Mills 40, Sackets Hrbr 38 (OT)


SECTION 4

CLASS AA
Semifinals
Binghamton 68, Elmira 57
Horseheads 61, Ithaca 56
Championship
Horsehads 49, Binghamton 34
 
CLASS A
Semifinals
Union-Endicott 56, Johnson City 54
Maine-Endwell 50, Vestal 45
Championship
Union-Endicott 61, Maine-Endwell 34

CLASS B
Semifinals
Chenango Valley 65, Norwich 62
Whitney Point 56, Oneonta 45
Championship
Chenango Valley 50, Whitney Point 36

CLASS C
Semifinals
Watkins Glen 51, Moravia 46
Newfield 63, Notre Dame 58
Championship
Newfield 53, Watkins Glen 48

CLASS D
Semifinals
South Kortright 55, Stamford 52
Laurens 65, Southern Cayuga 55
Championship
Laurents 47, South Kortright 44


SECTION 5

CLASS AA
Semifinals
Aquinas Institute 82, Irondequoit 56
Fairport 62, Bishop Kearney 51
Championship
Aquinas Institute 63, Fairport 49

CLASS A1
Semifinals
Greece Athena 72, Wilson Magnet 59
Pitts. Sutherland 52, Canandaigua 37
Championship
Greece Athena 78, Pitts. Sutherland 57
CLASS A2
Semifinals
Batavia 58, NE/NW College Prep 48
School of the Arts 71, Newark 61 (OT)
Championship
School of the Arts 45, Batavia 36
CLASS A STATE QUALIFIER
Greece Athena 76, School of the Arts 45

CLASS B1
Semifinals
Leadership 83, Palmyra-Macedon 54
Livonia 60, Hornell 48
Championship
Leadership Academy 85, Livonia 46
CLASS B2
Semifinals
Wellsville 86, Dansville 51
No. Rose-Wolcott 69, M. Whitman 65
Championship
Wellsville 52, North Rose-Wolcott 36
CLASS B STATE QUALIFIER
Leadership Academy 59, Wellsville 46

CLASS C1
Semifinals
East Rochester 62, Mynderse 52
Early College 75, Gananda 54
Championship
Early College 76, East Rochester 53
CLASS C2
Semifinals
Caledonia-Mumford 63, Dundee 42
Geneseo 48, Red Creek 46
Championship
Caledonia-Mumford 57, Geneseo 39
CLASS C3
Semifinals
Roch. Career Ment. Chart 73, Naples 68
Lyons 70, Wheatland-Chili 58
Championship
Lyons 80, Roch. Career Ment Charter 74
CLASS C STATE SEMIFINAL QUALIFIER
Lyons 70, Early College 57
CLASS C STATE QUALIFIER
Lyons 70, Caledonia-Mumford 64 (OT)

CLASS D1
Semifinals
Genesee Vly 58, Jasper-Troupsburg 39
Notre Dame 62, Mount Morris 45
Championship
Genesee Valley 57, Notre Dame 51 (OT)
CLASS D2
Semifinals
Northstar Christian 65, Houghton 41
Prattsburgh 72, C.G. Finney 67
Championship
Prattsburgh 59, Northstar Christian 56
CLASS D STATE QUALIFIER
Prattsburgh 64, Genesee Valley 52

  

  • 2015 NYSPHSAA boys basketball brackets
  • 2015 NYSPHSAA girls basketball brackets
  • 2015 NYSPHSAA boys hockey brackets
  • 
    
    SECTION 6
    
    CLASS AA
    Semifinals
    Jamestown 71, Lancaster 35
    Niagara Falls 64, Williamsville North 61
    Championship
    Jamestown 48, Niagara Falls 38
    
    CLASS A1
    Semifinals
    North Tonawanda 46, Sweet Home 35
    Williamsville South 65, McKinley 62
    Championship
    Williamsville So. 63, No. Tonawanda 41
    CLASS A2
    Semifinals
    Amherst 54, Cheektowaga 53
    Olean 62, Starpoint 51
    Championship
    Olean 58, Amherst 49
    CLASS A STATE QUALIFIER
    Williamsville South 46, Olean 38
    
    CLASS B1
    Semifinals
    Albion 62, Burgard 54
    Maryvale 46, Medina 43
    Championship
    Albion 65, Maryvale 57
    CLASS B2
    Semifinals
    East 59, Cleveland Hill 44
    Fredonia 53, Wilson 48
    Championship
    East 55, Fredonia 51
    CLASS B STATE QUALIFIER
    East 72, Albion 54
    
    CLASS C1
    Semifinals
    Silver Creek 61, Chautauqua Lake 33
    Tapestry Charter 67, Salamanca 60
    Championship
    Tapestry Charter 64, Silver Creek 61
    CLASS C2
    Semifinals
    Middle Early College 57, Holland 41
    Randolph 61, Franklinville 41
    Championship
    Middle Early College 63, Randolph 43
    CLASS C STATE QUALIFIER
    Middle Early College 76, Tapestry 70
    
    CLASS D
    Semifinals
    I-Prep 57, Panama 53
    Sherman 75, Westfield 52
    Championship
    I-Prep 68, Sherman 60
    
    
    SECTION 7
    
    CLASS A
    Peru (only team)
    
    CLASS B
    Semifinals
    Beekmantown 54, Northeast Clinton 50
    Plattsburgh 60, Saranac 51
    Championship
    Plattsburgh 56, Beekmantown 54
    
    CLASS C
    Semifinals
    Ticonderoga 50, Seton Catholic 49 (OT)
    No. Adirondack 77, AuSable Vly 68 (OT)
    Championship
    No. Adirondack 59, Ticonderoga 46
    
    CLASS D
    Semifinals
    Moriah 69, Indian Lake/Long Lake 47
    Keene 46, Schroon Lake 38
    Championship
    Moriah 56, Keene 42
    
    
    SECTION 8
    
    CLASS AA
    Semifinals
    Baldwin 64, Freeport 44
    Uniondale 55, Elmont 41
    Championship
    Baldwin 53, Uniondale 45
    
    CLASS A
    Semifinals
    Floral Park 47, Carey 44
    Valley Stream South 47, Roslyn 42
    Championship
    Valley Stream South 49, Floral Park 43
    
    CLASS B
    Semifinals
    Carle Place 56, Oyster Bay 36
    Malverne 48, Cold Spring Harbor 44
    Championship
    Malverne 69, Carle Place 46
    
    
    SECTION 9
    
    CLASS AA
    Semifinals
    Middletown 95, F.D. Roosevelt 62
    Valley 68, Pine Bush 47
    Championship
    Middletown 75, Valley 50
    
    CLASS A
    Semifinal
    Red Hook 62, Poughkeepsie 59 (OT)
    Saugerties 73, Monticello 59
    Championship
    Saugerties 54, Red Hook 53
    
    CLASS B
    Semifinals
    Marlboro 60, Spackenkill 38
    Highland 72, Liberty 45
    Championship
    Marlboro 55, Highland 46
    
    CLASS C
    Semifinals
    Chester 64, Coleman Catholic 49
    Rhinebeck 63, Sullivan West 38
    Championship
    Chester 62, Rhinebeck 47
    
    CLASS D
    Semifinal
    Eldred 69, Chapel Field 58
    Championship
    Livingston Manor 61, Eldred 30
    
    
    SECTION 10
    
    CLASS A
    Championship
    Malone 68, Massena 62 (OT)
    
    CLASS B
    Semifinals
    Ogdensburg FA 96, Gouverneur 23
    Salmon River 66, Canton 53
    Championship
    Ogdensburg FA 61, Salmon River 48
    
    CLASS C
    Semifinals
    Potsdam 69, St. Lawrence 21
    Brushton-Moira 49, Tupper Lake 47
    Championship
    Potsdam 71, Brushton-Moira 39
    
    CLASS D
    Semifinals
    Morristown 55, Chateaugay 35
    Harrisville 47, Madrid-Waddng 42 (OT)
    Championship
    Harrisville 49, Morristown 42
    
    
    SECTION 11
    
    CLASS AA
    Semifinals
    Brentwood 73, Northport 52
    Half Hollow Hills West 64, Copiague 57
    Championship
    Brentwood 80, Half Hollow Hills W. 60
    
    CLASS A
    Semifinals
    Bayport-Blue Point 63, Sayville 62
    Harborfields 73, East Hampton 58
    Championship
    Bayport-Blue Point 50, Harborfields 49
    
    CLASS B
    Semifinal
    Southampton 84, Center Moriches 59
    Championship
    Southampton 80, Babylon 74
    
    Class C
    Semifinal
    Pierson 60, Southold 46
    Championship
    Stony Brook 44, Pierson 39
    
    CLASS D
    Championship
    Bridgehampton 77, Smithtown Christian 34
    
    
    
    
    
    
    
    [ continued on Page 2 ]

      
    → Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 5/27: Football gets approval to add a game
  • 4/29: Officials turning focus toward the fall
  • 4/23: Boys all-state basketball (large schools)
  • 4/22: Westhill hoops star dies in crash
  • 4/16: Boys all-state basketball (small schools)
  • 4/8: LuHi girls coach Slater steps down
  • 3/24: NYSPHSAA ends winter sports season
  • 3/18: Davis, Poole capture BCANY honors
  • 3/18: Weekly NYC boys basketball recap
  • 3/13: Dutchess Co. teams idle until April 30
  • 3/12: A day unlike any other in H.S. sports
  • 3/11: Coronavirus hits hockey, hoops plans
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com